Το σχολικό έτος 2018 – 19 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA3 2017 – 2021  ACTACTive citizenship, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Άννας Μιγάδη-Μαυρουδή, ΠΕ80 και ΠΕ78 Νομικών και Οικονομίας, ως συντονίστριας του έργου και συμβούλου  για την υλοποίηση των  σχεδίων δράσης των τμημάτων Γ1 και Γ2 και της φιλολόγου (ΠΕ02) κ. Σοφίας Πετρόχειλου ως συμβούλου για την υλοποίηση του σχεδίου δράσης του τμήματος Γ3.

Το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα “ACT”, είναι ένα καινοτόμο, διεθνές, συνεργατικό Πρόγραμμα, που απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, με σκοπό να ενισχύσει την έννοια της ιδιότητας του ενεργού πολίτη, μέσω της απόκτησης βασικών και θεμελιωδών κοινωνικών και πολιτικών δεξιοτήτων.

Το Γυμνάσιο μας ήταν ένα από τα 21 Γυμνάσια που διακρίθηκαν για την εφαρμογή βέλτιστης εκπαιδευτικής πρακτικής σχετικά με τους 3 θεματικούς άξονες του “Act”, την «Καταπολέμηση διακρίσεων», την «Κοινωνική ένταξη» και την «Πολιτισμική ετερότητα».

Το τμήμα Γ1 πρόκρινε θέμα σχετικό με την κοινωνική ένταξη και το σχέδιο δράσης που επέλεξαν οι μαθητές του, ήταν η δραστηριοποίηση γύρω από την φροντίδα των παιδιών με ειδικές ανάγκες υιοθετώντας το σύνθημα: «Μην κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλό του». Το προϊόν της δράσης τους είναι ένα video που παρουσιάζει το έργο και τις ανάγκες του ΚΔΑΠ ΜΕΑ του Δήμου Μοσχάτου Ταύρου με μουσικό χαλί ένα έργο του Mendelssohn που ερμηνεύεται από την διεθνούς φήμης πιανίστρια Ρένα Κυριακού, στο σπίτι της οποίας σήμερα στεγάζεται η αξιόλογη εκπαιδευτική δομή.

Το τμήμα Γ2 υλοποίησε τη δράση «Καθαρισμός παραλίας ΕΔΕΜ και εκβολών Πικροδάφνης» στο Παλαιό Φάληρο, καθώς πολλοί από τους μαθητές του  τμήματος  είχαν συμμετάσχει τις προηγούμενες χρονιές σε περιβαλλοντικά και πολιτιστικά προγράμματα και ήταν περισσότερο ευαισθητοποιημένοι στο μότο της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας «σκέψου παγκόσμια, δράσε τοπικά».

Το ενδιαφέρον των μαθητών του τμήματος Γ3 κινήθηκε γύρω από τον ρατσισμό, την ισότητα των δυο φύλων, την βοήθεια για απεξάρτηση ατόμων, την αλληλοβοήθεια και την αντίθεση τους στις διακρίσεις. Το προϊόν της δράσης τους είναι μια αφίσα την οποία οι μαθητές   δημιούργησαν,  σχεδιάζοντας με το σώμα τους τα γράμματα που χρειάζονται για τις λέξεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΟΙ. Αυτά τα «ΖΩΝΤΑΝΑ» γράμματα σχημάτισαν τις λέξεις που αποτέλεσαν το μήνυμα της αφίσας η οποία αφιερώθηκε στα παιδιά, τους εργαζομένους και τους εθελοντές του ΚΔΑΠ «Δημήτρειον», της ΜΚΟ «Αποστολή»  της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών στο Μοσχάτο σκοπός της οποίας είναι η αλληλεγγύη χωρίς διακρίσεις!

Οι Καλές Εκπαιδευτικές Πρακτικές μέσω του Erasmus+ KA3 "ACT" θα καταστούν κεντρικός θεματικός πυρήνας υπό τον τίτλο «Οι Σχολικές Ομάδες ACT-ACTive citizenship  καινοτομούν…» στον ιστότοπο της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης “edutv.gr” και θα αποτελέσουν πηγή έμπνευσης, δράσης, έρευνας και δημιουργίας για τους μαθητές και μαθήτριες των επόμενων γενεών.

ΕΠΑΙΝΟΣ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: Σχολική Εβδομάδα Ενεργών Πολιτών: “ACT-ACTive citizenship” 17-21 Μαΐου 2021