IMG 8008

Την Δευτέρα, 26 Φεβρουαριου 2024, η Γ´ τάξη του 1ου Γυμνασίου Μοσχάτου βρέθηκε στο πλαίσιο εκπαιδευτικής επίσκεψης στην Βουλή των Ελλήνων. Η ξενάγηση στους χώρους της Βουλής περιλάμβανε ενημέρωση για την λειτουργία της και περιήγηση σε σημαντικούς ιστορικούς χώρους του κτιρίου. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν ιδιαίτερα από την επίσκεψη στην αίθουσα συνεδριάσεων όπου, καθισμένα στα έδρανα, συζήτησαν με ζωηρό ενδιαφέρον με την ξεναγό μας για θέματα που αφορούν το πολίτευμα και την λειτουργία της Βουλής, δίνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις όσον αφορά στις γνώσεις και στην παρουσία τους στο χώρο. Ευχαριστούμε για την συμμετοχή όλων και καμαρώνουμε για την ενημερότητα και το ήθος τους, ευχόμενες καλό κατευόδιο σε όλες τις ανάλογες εκπαιδευτικές εξόδους μας.
Οι συνοδοί καθηγήτριες-ες Α.Μαραγκού, Μ.Παυλοπούλου , Ε.Φατούρου, Γ.Βακόντιος.
IMG 1728
 IMG 1727
 IMG 8009

IMG 8011

IMG 8012
 IMG 8015
 IMG 8018
 IMG 8019
 IMG 8021
 IMG 8022
IMG 8024

Ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον μάθημα ζωής παρακολούθησε η Α' Γυμνασίου την Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου 2024 στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας. Οι Επισκέπτριες Υγείας Χ. Ευριπίδου από το Κέντρο Υγείας Μοσχάτου και Ε. Μισογιάννη από το ΤΟΜΥ Μοσχάτου μας παρουσίασαν διαδραστικά "Βασικές Πρώτες Βοήθειες". Ευχαριστούμε πολύ για την εξαιρετική συνεργασία.

IMG 1724

Σήμερα, 14 Φεβρουαρίου 2024 , η πλειονότητα της Β’ τάξης του 1ου Γυμνασίου Μοσχάτου έκανε ένα διαφορετικό μάθημα : μια επίσκεψη γνωριμίας με το χώρο και την συλλογή έργων της Εθνικής Γλυπτοθήκης. Εφοδιασμένα με ένα φύλλο εργασίας της εικαστικού καθηγήτριας τους, κας Νατάσας Μεταξά, τα παιδιά περιηγήθηκαν στον χώρο της έκθεσης, είδαν τα γλυπτά και συνεργάστηκαν για να καταγράψουν τις εντυπώσεις τους, μελετώντας την αισθητική και την τεχνική των εκθεμάτων, εστιάζοντας σε εκείνα που κέντρισαν περισσότερο το ενδιαφέρον τους.
«Η τέχνη είναι ο πιο σύντομος δρόμος από άνθρωπο σε άνθρωπο» κατά τον συγγραφέα και πολιτικό Αντρέ Μαλρώ . Η εκπαίδευση φέρνοντας τον νέο άνθρωπο κοντά στην τέχνη του μαθαίνει την γλώσσα των πολιτισμών.
Δείτε το βίντεο από την επίσκεψη μας στην Εθνική Γλυπτοθήκη Εδώ
IMG 1713