"Τούτην τη πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί κι αμαθείς, και πλούσιοι και φτωχοί, και πολιτικοί και στρατιωτικοί, και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσομεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί, να την φυλάμεν κι όλοι μαζί, και να μην λέγει ούτε ο δυνατός "εγώ", ούτε ο αδύνατος. Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς "εγώ"; Όταν αγωνιστεί μόνος του και φκιάσει ή χαλάσει, να λέγει "εγώ". Όταν όμως αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν, τότε να λένε "εμείς". Είμαστε εις το "εμείς" κι όχι εις το "εγώ""

Ιωάννης Μακρυγιάννης

Καλωσορίσατε στον ιστότοπο του σχολείου μας!

Μέσα από την ιστοσελίδα θα έχετε την ευκαιρία να ενημερωθείτε για τα διάφορα προγράμματα, εκδηλώσεις, εκπαιδευτικές εκδρομές, εργασίες των μαθητών και γενικότερα για τις δράσεις που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας, αλλά και να βρείτε πληροφορίες που αφορούν στη λειτουργία του σχολείου, τις ανακοινώσεις και  τα μαθήματα.

Επιθυμία μας είναι να βοηθήσουμε τους μαθητές να ενταχθούν ενεργητικά στη σχολική κοινότητα, να αποκτήσουν την αγάπη για τη μάθηση, να αναπτύξουν και να αναδείξουν τις ικανότητες τους και παράλληλα τις δεξιότητες να επικοινωνούν και να αλληλεπιδρούν αποτελεσματικά με τους άλλους. Να καλλιεργήσουν την κριτική τους σκέψη και τη δημιουργικότητα ταυτόχρονα με την ιδιότητα του υπεύθυνου πολίτη.

Φιλοδοξία μας είναι μέσα από ποικίλες δραστηριότητες, οι μαθητές όχι μόνο να προετοιμαστούν για το μέλλον, αλλά και να κάνουμε το σχολείο ένα ευχάριστο κομμάτι της καθημερινής τους ζωής.

Σας ευχόμαστε καλή περιήγηση!

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων