"Τούτην τη πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί κι αμαθείς, και πλούσιοι και φτωχοί, και πολιτικοί και στρατιωτικοί, και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσομεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί, να την φυλάμεν κι όλοι μαζί, και να μην λέγει ούτε ο δυνατός "εγώ", ούτε ο αδύνατος. Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς "εγώ"; Όταν αγωνιστεί μόνος του και φκιάσει ή χαλάσει, να λέγει "εγώ". Όταν όμως αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν, τότε να λένε "εμείς". Είμαστε εις το "εμείς" κι όχι εις το "εγώ""

Ιωάννης Μακρυγιάννης

Την Κυριακή 26-11-2017 πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο «Θ. Αγγελόπουλος» του δήμου Μοσχάτου-Ταύρου εκδήλωση – παρουσίαση του Λευκώματος «1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου (1932-2017) – Ιστορία και Πολιτισμός» του Καθηγητή Δημήτρη Κυριακόπουλου.

Το έργο παρουσίασαν η κυρία Άννα Βλάχου-Αλειφέρη, φιλόλογος, πρώην Διευθύντρια του 1ου Γ/σιου Μοσχάτου και ο κύριος Ηλίας Γιαννικόπουλος, Νομικός και συγγραφέας, Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Εδιμβούργου.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου κ. Ευθυμίου Ανδρέας, πολλοί δημοτικοί σύμβουλοι, ο προϊστάμενος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Αριστοτέλης Βαρελάς, ο Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης, κ. Παρασκευάς Γιαλούρης και πλήθος διευθυντών, καθηγητών και αποφοίτων του 1ου Γυμνασίου Μοσχάτου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε ένα κλίμα ιδιαίτερης συγκίνησης όπου αναβίωσαν πολλές αναμνήσεις από τις σχολικές τάξεις.

Συγχαίρουμε τον κ. Δημήτρη Κυριακόπουλο για το έργο του, του ευχόμαστε να είναι το βιβλίο του καλοτάξιδο και να προσφέρει πάντα στην παιδεία και τον πολιτισμό.

Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να προμηθευτούν το βιβλίο από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Μοσχάτου.