IMG 1714
Την Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024, υποδεχθήκαμε στο πάρκινγκ του σχολείου μας το ειδικό φορτηγό της Green City ,της δημοτικής επιχείρησης ανακύκλωσης , η οποία δραστηριοποιείται σε πολλούς δήμους για να προωθήσει την πολύπαθη στην χώρα μας υπόθεση της ανακύκλωσης. Μέσω του προγράμματος 'THE GREEN CITY', οι πολίτες έχουν τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν τα διαχωρισμένα υλικά πολλών κατηγοριών (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα) και να επιβραβεύονται.

Όλοι οι μαθητές και μαθήτριες , χωρισμένοι κατά τάξεις, Α ‘ , Β’ και Γ’ , παρακολούθησαν σε σειρά την παρουσίαση του προγράμματος .Ο υπεύθυνος υπάλληλος της εταιρίας ,κος Ειρηναίος , ενημέρωσε τα παιδιά για τις προϋποθέσεις , τα στάδια και τις ιδιαιτερότητες της ανακυκλωτικής διαδικασίας, όπως λαμβάνει χώρα στο πλαίσιο του προγράμματος.Στο διάστημα από τις 9:00 ως τις 12:00 π.μ. οι μαθητές είδαν πώς λειτουργεί η κινητή μονάδα - φορτηγό της Green City, συγκεντρώθηκαν και δόθηκαν προς ανακύκλωση διάφορα υλικά που είχαμε μαζέψει,  και έγινε μια καλή αρχή για την υιοθέτηση μιας νέας συνήθειας από τους μελλοντικούς δημότες -πολίτες του τόπου μας. Ευχή μας κι επιδίωξη μας να συμβάλλουμε όσο κι όπως μπορούμε ώστε η ανακύκλωση να γίνει, μέσω της διάδοσης και του πολλαπλασιασμού της σωστής και συνεπούς συμπεριφοράς, μια κερδισμένη για μας, για το περιβάλλον, για όλους υπόθεση- παρά τις αλλεπάλληλες, αρνητικές ως τώρα, περιπέτειεςτου εγχειρήματος. Την ενημερωτική δράση συντόνισε η κα Πετρόχειλου , φιλόλογος στο 1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου.

IMG 7716

IMG 7719