Το Γυμνάσιο μας στεγάζεται στο παλαιότερο σχολικό κτίριο του Μοσχάτου, το οποίο κτίστηκε στα 1932 στη διάρκεια της καινοτόμου υπουργίας του Γεωργίου Παπανδρέου και εγκαινιάστηκε από τον ίδιο στα 1933.

Η κατασκευή του ήταν ένα μεγάλο για την εποχή του έργο. Το σχολείο χτίστηκε σε οικόπεδο, το εμβαδόν του οποίου είναι 5.237 τετραγωνικά μέτρα και είναι λιθόκτιστο. Αρχιτεκτονικά επηρεάστηκε από το μοντέρνο κίνημα του μεσοπολέμου, γι’ αυτό και χαρακτηρίζεται από λιτά αρχιτεκτονικά στοιχεία: τετράγωνοι όγκοι, επίπεδη σκεπή από μπετόν, απλά κουφώματα, σε αντίθεση με τα αρχοντικά που εκείνη την εποχή κοσμούσαν τις εκβολές του Κηφισού ποταμού.

Στις αρχές του 20ου αιώνα το Μοσχάτο ήταν ανεπτυγμένο γύρω από τον ηλεκτρικό σταθμό και την εκκλησία της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος. Ανατολικά, η παραλία του Μοσχάτου ήταν έρημη, μόνο οι ψαράδες της έδιναν ζωή. Δυτικά, η περιοχή όπου βρισκόταν κοντά στις εκβολές του Κηφισού, τα Γλυκά Νερά είχε κατοικηθεί, γιατί ακολούθησε την ακμή του Νέου Φαλήρου.

Μόλις έναν αιώνα πριν, στα 1827, στη ίδια περιοχή έλαβαν χώρα αψιμαχίες μεταξύ των Ελλήνων και των Τούρκων, οι οποίοι είχαν ταμπουρωθεί στα χαντάκια που αυλάκωναν την τότε περιοχή. Τα χαντάκια αυτά είχαν ανοίξει τα νερά των πηγών που ανάβλυζαν γύρω από τις εκβολές του Κηφισού ποταμού. Αρχηγός των Ελλήνων στις νικηφόρες αυτές επιχειρήσεις ήταν ο Ιωάννης Μακρυγιάννης.

Το γυμνάσιο κτίστηκε σε αυτήν τη θέση, ακριβώς για να δεχτεί μαθητές και από το Μοσχάτο και από το Ν.Φάληρο, γι’ αυτό ονομάστηκε «Γυμνάσιον Μοσχάτου–Ν. Φαλήρου». Αρχικά το 1932, κατασκευάστηκαν τρεις αίθουσες στο ισόγειο, τρεις στον πρώτο όροφο, πέντε στο υπόγειο και τρία γραφεία. Την κατασκευή ολοκλήρωνε μια μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων, με βοηθητικούς χώρους κι ένα δώμα.

Στα 1963 ο Γεώργιος Παπανδρέου, σαν πρωθυπουργός της Ελλάδας, εγκαινιάζει μια προσθήκη δύο αιθουσών στον πρώτο όροφο πάνω από το «θέατρο».

Το 1973 κατασκευάστηκε η νέα πτέρυγα του συγκροτήματος που φιλοξενεί σήμερα το 1ο Λύκειο Μοσχάτου.

Το Δεκέμβριο του 2002 ο Σύλλογος Διδασκόντων μετά από εισήγηση της τότε Διευθύντριας κ. Άννας Βλάχου-Αλειφέρη αποφάσισε το γυμνάσιο να μετονομαστεί από «1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου» σε: 1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου «Ιωάννης Μακρυγιάννης». Η τελετή μετονομασίας του σχολείου πραγματοποιήθηκε στις 21/03/2003.