Το 1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου στεγάζεται στην οδό Ποσειδώνος 11, σε ένα κτίριο κατασκευασμένο το 1932. Προσθήκες έγιναν το 1963 ενώ το 1973 κατασκευάστηκε η νέα πτέρυγα του συγκροτήματος που φιλοξενεί σήμερα το 1ο ΓΕΛ Μοσχάτου.  Tο 2015 το σχολείο αναβαθμίστηκε ενεργειακά.

Στις υποδομές του σχολείου μας συμπεριλαμβάνονται:1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου - κτίριο

• αίθουσες διδασκαλίας (9)
  • αίθουσα Τεχνολογίας
  • εργαστήριο Πληροφορικής
  • εργαστήριο Φυσικών Επιστημών
  • γραφεία (διευθυντή, υποδιευθυντή, καθηγητών )
  • αίθουσα εκδηλώσεων (κοινόχρηστη με το 1ο Λύκειο Μοσχάτου)
  • βοηθητικοί-αποθηκευτικοί χώροι στο ημιυπόγειο και στην αίθουσα εκδηλώσεων
  • βιβλιοθήκη / αίθουσα διδασκαλίας μαθημάτων ένταξης ( δώμα)
  • βοτανικός κήπος με οπωροφόρα δέντρα, καλλωπιστικούς θάμνους/ λουλούδια και παρτέρια λαχανικών  που λειτουργεί ως χώρος αναψυχής στα διαλείμματα, ως υπαίθρια αίθουσα διδασκαλίας και ως χώρος  πολιτιστικών εκδηλώσεων.

1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου - βεράντα

Οι ανάγκες του σχολείου μας ποικίλουν από χρονιά σε χρονιά. Ενίοτε, οι διαθέσιμοι χώροι δεν επαρκούν για την βέλτιστη λειτουργία όλων των εκπαιδευτικών διαδικασιών. Η φιλοξενία των μαθημάτων ένταξης στο δώμα καταργεί την λειτουργία της βιβλιοθήκη ως αναγνωστηρίου. Τα καλλιτεχνικά μαθήματα ( εικαστικά, μουσική), όπως και  τα μαθήματα ξένων γλωσσών, προϋποθέτουν σταθερό χώρο στέγασης  με την  κατάλληλη υλικοτεχνική υποδομή. Αντ’ αυτού, τα μαθήματα φιλοξενούνται στους εκάστοτε διαθέσιμους χώρους - αίθουσες, πράγμα που περιορίζει τους διδάσκοντες όσον αφορά τους εκπαιδευτικούς πόρους και την εφαρμογή της προσφορότερης μεθοδολογίας για κάθε διδακτικό στόχο. Ο σύλλογος διδασκόντων αναζητά  λύσεις στα προβλήματα αυτά.

erg fys epistimon1 tilt2 3                          Εργαστήριο Πληροφορικής